Csak MaReSz tagok számára!
Elfelejtett belépési adatok
Kérjük adja meg a szerkesztési jogosultággal rendelkező személy e-mail címét.
Hírek
ZöldÚt a rendezvényszervezéshez - Top 10 fenntarthatósági kifejezés és egy globális üzleti utaztató, a BCD vonatkozó jógyakorlatai - MaReSz Fenntarthatósági hírlevél 1.szám
2024. november 18.

Top 10 fenntarthatósági kifejezés és egy globális üzleti utaztató,
a BCD vonatkozó jógyakorlatai

 
       Fenntarthatósági kifejezés           A BCD kapcsolódó tevékenysége    

A 1,5 Celsius-fokos felmelegedési határérték
A maximális hőmérséklet-emelkedés az iparosodás előtti időkhöz képest, amelyet az IPCC (Éghajlatváltozási Kormányközi Testület) szerint nem szabad átlépnünk annak érdekében, hogy bolygónk elkerülje a további klímaválságot.
  A BCD környezetvédelmi kötelezettségvállalásai és valós, tudományosan megalapozott céljai összhangban vannak a legújabb éghajlati tudományos eredményekkel.
Biodiverzitás
Biológiai sokféleség (egy fajnak a gének szintjén, a populációknak a fajok változatosságában jelentkező sokfélesége). A biodiverzitás létfontosságú a bolygónk egészségéhez.
  A Vadon élő állatok Világnapjához kapcsolódóan globális természetvédelmi kampányt hirdetnek a biológiai sokféleség népszerűsítésére, melynek során reflektorfénybe kerül a BCD munkatársainak természetvédelmi tevékenysége és kezdeményezéseik. Advito nevű tanácsadó részlegük segítségével arra ösztönzik ügyfeleiket, hogy támogassák az olyan természetvédelmi és állatvédelmi erőfeszítéseket, mint például a bálna- és delfinvédelem.
 
Körforgásos gazdaság
Olyan rendszer, amelyben a dolgok sosem válnak hulladékká és a természet regenerálódik.
  A munkatársak elkötelezettségét segítő kampányokat szerveznek a hulladék csökkentése, az anyagok újra-felhasználása, az életciklusuk végén járó informatikai eszközök újrahasznosítása, és a még használható eszközök jótékonysági szervezeteknek való felajánlása érdekében. Ezen kívül a teljesen papírmentes munkavégzést támogatják a digitális platformok preferálásával.
ESG - Environmental, Social and Governance
Egy olyan szempontrendszer, amely egy adott vállalkozásnak a környezetre, társadalomra és irányításra vonatkozó hatásait értékeli fenntarthatósági szempontból.
 
  Globális fenntarthatósági keretrendszerük alapját az ESG paraméterei adják. Ezen túlmenően a tevékenységük teljes mértékben illeszkedik az ügyfeleik ESG-célkitűzéseihez, méréseikhez és ESG-szabványok szerinti jelentéseihez.
Üvegházhatású gázok (GHG)
A légkörben hőt megkötő gázok, mint például vízgőz (H2O), szén-dioxid (CO2), metán (CH4) vagy dinitrogén-oxid (N20).
 
  Kibocsátásukat évente jelentik és közzéteszik egy harmadik fél által auditált szén-dioxid-ellenőrzési nyilatkozatban és a BCD Travel Fenntarthatósági jelentésében. 2016 óta 72%-os csökkenést értek el a Scope 1 és 2 CO2-kibocsátásban.
Nettó zéró kibocsátás
A légkörbe nem kerül többlet üvegházhatású gáz, vagyis egy ország (város, cég, épület, stb.) annyi üvegházhatású gázt bocsát ki, amennyit el is nyel.
 
  Kibocsátáscsökkentési tervükben a Scope 3 kibocsátások definiálása és mérése is szerepel. Ezeknek az adatoknak az integrálásával sokkal megbízhatóbb nettó zéró célt határozhatnak meg a következő fázisban.
Megújuló energia
Nem kimerülő, emberi léptékben megújuló, újratermelődő, nem fosszilis energiaforrásokból előállított energia, például nap-, szél-, víz- vagy geotermikus energia.
 
  A megújuló energiaforrások beszerzésére összpontosítanak a világ minden táján lévő irodáikban - céljuk, hogy 100%-ban megújuló energiaforrásokkal működjenek Európában 2024-re.
Tudományosan megalapozott célkitűzések
Olyan tudományosan megalapozott célok, amelyek összhangban vannak a 1,5 Celsius-fokos felmelegedési határértékkel. Ezeket a Science Based Targets initiative (SBTi) – „Tudományos célkitűzésekre alapuló kezdeményezés” hitelesíti.
 
  A BCD rendelkezik egy, az SBTi által hitelesített célkitűzéssel, amely arra kötelezi a vállalatot, hogy 35%-kal csökkentse abszolút Scope 1 és 2 kibocsátásait (pl. irodák és adatközpontok) 2030-ra, a 2016-os bázisévhez képest.
ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k)
A 193 ország által 2015-ben egyhangúlag elfogadott 17 fenntartható fejlődési cél a szegénység felszámolásától az egyenlőtlenségek csökkentésén keresztül, a tiszta energia és tiszta víz biztosításáig tartalmazza azokat a célokat, amelyek a bolygó védelmét szolgálják és azt, hogy az emberiség békében és jólétben éljen 2030-ra.
 
  A 17 fenntartható fejlődési célból 10-et támogat a BCD annak érdekében, hogy a legnagyobb hatást, és munkavállalóik legmagasabb szintű elkötelezettségét érjék el üzleti tevékenységünk során. Ezen célokról a BCD Travel éves Fenntarthatósági jelentésében számolnak be.
Scope 1, 2, 3 kibocsátások
A vállalatok által okozott kibocsátások területei

Az üvegházhatású gázokról szóló protokollban (Greenhouse Gas Protocol, GHG Protocol) a szén-dioxid-számviteli szabványok csoportja, amely különbséget tesz a vállalatok működéséből származó közvetlen kibocsátás (Scope 1), a vásárolt energiához köthető közvetett kibocsátás (Scope 2), és a szervezet által okozott, de az értékláncban máshol keletkező közvetett kibocsátások (Scope 3), pl. üzleti utazás, illetve árú- és szolgáltatásvásárlás között.
  A BCD éves jelentést készít a Scope 1, és 2 területek kibocsátásairól, illetve a Scope 3 kibocsátás kulcselemeiről a fejlődés felmérése érdekében. A Scope 1 és 2 kibocsátások a vállalat irodáiban történő energiafelhasználásából és a vásárolt energiából adódnak. A Scope 3 kibocsátások a céges üzleti utazásokhoz és a lízingelt járművekhez kapcsolódnak, de folyamatosan törekszenek a Scope 3 kibocsátások teljesebb körének mérésére.

Forrás: BCD és MaReSz (a magyar verzió nem szó szerinti fordítás).